Elżbieta II też jest "stela"

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie usłyszałaby o królowej Elżbiecie II. Ta najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii, jest symbolem bez, którego większość współcześnie żyjących nie wyobraża sobie tego wyspiarskiego kraju. Przemijają pokolenia, rodzą się nowe, a ona trwa niezmiennie od 64 lat. W ciągu tego czasu zmieniło się 12 brytyjskich, 11 kanadyjskich, 12 australijskich premierów. Na tronie Piotrowym zasiadło 7 papieży, a ona jako głowa Kościoła Anglikańskiego trwa nadal.


Elżbieta II też jest "stela"

Mało kto już jednak wie, że w jej żyłach płynie krew Piastów Cieszyńskich. Około 1340 roku Anna, księżniczka cieszyńska, córka Kazimierza I cieszyńskiego i Eufemii mazowieckiej, wychodzi za mąż za księcia Wacława I legnickiego. Ich wnuczka Barbara, księżniczka legnicka, córka Ruprechta I legnickiego i Jadwigi żagańskiej, wychodzi za mąż w 1396 roku za elektora saskiego Rudolfa III z dynastii Askańczyków.

Córka Rudolfa III Askańczyka i Barbary legnickiej, Barbara, wychodzi za mąż w 1412 roku za przedstawiciela dynastii Hohenzollernów Jana zwanego Alchemikiem. Ich córka natomiast, Dorota, wyszła za mąż za króla Danii Chrystiana I, i od niej w linii prostej królów i książąt duńskich, wywodzi się księżniczka Aleksandra duńska, żona króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII, czyli prababka Elżbiety II.

I teraz wszystko jasne dlaczego koronczarki z Koniakowa robiły koronki dla Elżbiety II :-) 


Bombki z koniakowskiej koronki w Pałacu Buckingham,
Urzeczona koniakowską koronką Królowa zleciła swoim pracownikom dokupienie innych wyrobów i obecnie jej kolekcja nieco się powiększyła. Koronka to nie jedyny wyrób na dworze Windsorów z naszego regionu. W swojej kolekcji posiadają oni także słynne strzelby Cieszynki.


Te koneksje dają między innymi Windsorom, prawo do cieszyńskiego tronu. Warto zauważyć, że Windsorowie są również wymieniani wśród pretendentów do tronu Polski - i to dwukrotnie - raz poprzez dziedzictwo krwi Piastów, a dwa jako scheda po królach z dynastii Sasów.

Poniżej przedstawiam prostą linię genealogiczną od Mieszka I cieszyńskiego, po trzyletniego księcia Jerzego z Cambridge.