Ikona rewolucji przemysłowej w Księstwie Cieszyńskim

Wiek dziewiętnasty przyniósł wiele zmian w Księstwie Cieszyńskim. Z jednej strony wielka rewolucja przemysłowa, z drugiej ruchy narodowotwórcze. Tuż przed końcem pierwszej połowy „wieku pary” cieszyński tron obejmuje trzydziestoletni arcyksiążę Albrecht von Habsburg, od tej pory oficjalnie nazywany Albrechtem Austriacko-Cieszyńskim. Dokładnie dzisiaj mija 200. rocznica jego urodzin, dlatego warto przypomnieć tę ciekawą postać z naszych lokalnych dziejów.


Albrecht urodził się 3 sierpnia 1817 roku w Wiedniu jako najstarszy syn Karola Ludwika Habsburga i jego żony Henerietty von Nassau-Weilburg. Jak nakazywał habsburski zwyczaj chłopiec otrzymał wykształcenie wojskowe. Jego wychowaniem zajmowali się m.in. doktor Jan Bihler, arcybiskup Leopold von Firmian czy pułkownik Karol Cerrini de Monte Valachi. Mały Albrecht był jednak bardziej typem technicznym aniżeli wojskowym, a jego ulubionym przedmiotem stała się matematyka. Wiedza techniczna okazała się niezastąpiona w okresie sprawowania władzy nad Księstwem Cieszyńskim. 

Albrecht Austriacko-Cieszyński w wieku czterech lat, litografia z 1821 roku

Już w wieku zaledwie trzynastu lat został właścicielem 44 Pułku Pieszego i odznaczono go Orderem Złotego Runa. W dalszym ciągu uczył się taktyki wojskowej, obronności i innych przedmiotów z zakresu wojskowości. Ciekawostką jest fakt, że historii wojskowości uczył młodego Albrechta sam ojciec, który w 1809 roku zwyciężył wojska Napoleona Bonaparte w bitwie pod Aspern. W wieku dziewiętnastu lat razem z ojcem uczestniczył w koronacji cesarza Ferdynanda I na króla Czech. 

Albrecht Austriacko-Cieszyński w wieku dwudziestu lat

Mając dwadzieścia siedem lat, ożenił się z Hildegardą bawarską, córką króla Bawarii Ludwika I. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci — przeżyła tylko najstarsza córka Maria Teresa, wydana za mąż za Filipa von Württemberg. Syn Karol Albrecht zmarł rok po narodzinach, a córka Matylda Maria spłonęła żywcem przyłapana na paleniu papierosów. Młoda arcyksiężniczka, chcąc ukryć naganne zachowanie, schowała niedopałek w fałdach swej sukni i stanęła w płomieniach. Aby zapewnić dziedziców dla zgromadzonego majątku, Albrecht adoptował Fryderyka oraz Karola Stefana, synów swojego brata Karola Ferdynanda rezydujących dotychczas w nadanym im majątku Židlochovice pod Brnem.

Po śmierci ojca w 1847 roku, mając trzydzieści lat, został księciem cieszyńskim. Przejął on dobrze prosperujące Księstwo Cieszyńskie i sąsiadujące z nim Państwo Żywieckie. Kontynuował gospodarczy rozwój księstwa, szybko stając się drugą, najważniejszą po cesarzu, osobą w monarchii. Jego ojciec zlecił budowę Browaru Zamkowego w Cieszynie, ale dopiero Albrecht tak naprawdę rozkręcił rodzinny interes browarniczy. Zachęcony sukcesem Cieszyna, zdecydował się założyć kolejny browar w Żywcu, który otwarto w 1856 roku, a więc niecałe dziesięć lat po Cieszynie. Ciekawostką jest fakt, że w obu browarach Albrecht zastosował pierwsze działania marketingowe, co wcześniej nie było zwyczajem Habsburgów. 

Albrecht Austriacko-Cieszyński w wieku trzydziestu lat

Albrecht wspierał rozwój przemysłu w Księstwie Cieszyńskim, m.in. hut w Trzyńcu i Ustroniu, a także tartaków wodnych i parowych w Cieszynie i Jabłonkowie. Prócz tego budował na terenie Księstwa Cieszyńskiego młyny parowe, fabryki likieru, rafinerie, fabryki oleju, fabryki sera i cukrownie. Założył także kilka warsztatów zajmujących się konserwacją słupów telegraficznych i wspierał górnictwo w zagłębiu ostrawsko-karwińskim. 

Prywatnie arcyksiążę Albrecht był konserwatystą we wszystkich dziedzinach życia. Był typowym państwowcem, któremu zależało na tym, by kraj działał jak trzeba, a jego przedstawiciele wywiązywali się ze swoich obowiązków. Te dwie cechy powodowały poważne spięcia pomiędzy nim a cesarzową Elżbietą „Sisi”. Dziś mamy przed oczami obraz cesarzowej wykreowanej przez popkulturę, czyli cukierkowej piękności z wiedeńskich salonów, który jest niezgodny z prawdą historyczną (cesarzowa potrafiła też pokazać rogi). Albrecht wcale nie hamował się przed krytykowaniem cesarzowej, jeżeli nie postępowała tak, jak wymagała tego dworska etykieta lub jak on uważał, że powinna się zachowywać kobieta u boku cesarza Franciszka Józefa. Czasem ich kłótnie były tak gwałtowne, że na dworze musiała interweniować policja, sporządzając notatki, które później zaginęły. Ogólnie prywatne życie Albrechta było mniej udane niż jego interesy i kariera wojskowa.

Albrecht Austriacko-Cieszyński w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat

Tak jak poprzedni książęta cieszyńscy, począwszy od Alberta Sasko-Cieszyńskiego i Marii Krystyny Habsburg, interesował się sztuką. Był zresztą kolejnym dziedzicem zbiorów w wiedeńskiej Albertinie. Do dziś przed Albertiną stoi jego dostojny pomnik. Poważnym problemem arcyksięcia Albrechta był jego wzrok. Pod koniec życia ten cieszyński władca był prawie ślepy. Zmarł 18 lutego 1895 roku w Arco we Włoszech. Został pochowany w kryptach kościoła Kapucynów w Wiedniu.

Z ciekawostek warto jeszcze dodać, że arcyksiążę osobiście dołożył się do budowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie (1882 r.), a także istniejącej do dziś szkoły rolniczej po zachodniej stronie Olzy, która również współcześnie oficjalnie nosi nazwę Albrechtova Střední Škola (Szkoła Średnia Albrechta). Naukę w szkole rozpoczęto w 1872 roku. Na cześć Albrechta Austriacko-Cieszyńskiego, Karel Komzák napisał utwór pt. Marsz Arcyksięcia Albrechta (Erzherzog-Albrecht-Marsch), który do dziś jest częścią austriackich defilad wojskowych.

W 200. rocznicę jego urodzin warto wspomnieć o jego niepodważalnych dokonaniach, jakie prowadziły do rozwoju gospodarczego naszego regionu. Albrecht Austriacko-Cieszyński jest jedną z tych postaci w naszej lokalnej historii, którym bezdyskusyjnie należy się pamięć i cześć.