O piastowskim pochodzeniu Habsburgów

19 maja 1653 roku w Cieszynie umiera Elżbieta Lukrecja, ostatnia piastowska księżna cieszyńska i księżna Liechtensteinu. Księstwo Cieszyńskie pogrążyło się w wielkiej żałobie. Zgodnie z umową lenną z 1327 roku po wymarciu cieszyńskich Piastów, tron Księstwa Cieszyńskiego obejmują królowie czescy, którymi w tym czasie są już Habsburgowie. Niby obcy, a jednak zdają się być bardzo swojscy... Dlaczego?


W żyłach nowych książąt cieszyńskich płynie bowiem w dalszym ciągu piastowska krew. Z czasem coraz bardziej rozrzedzona, ale jednak piastowska. Zapewne nie miał o tym pojęcia cieszyński lud, który stworzył później mit dobrotliwego cesarza Franciszka Józefa, a także ci, którzy okrzyknęli Habsburgów niesłusznym (z perspektywy naszego regionu) określeniem zaborców. Jeżeli nawiążemy do promowanej w latach PRL-u ideologii, mówiącej, że wszystko co piastowskie jest zarazem polskie, to zważywszy na rodowód Habsburgów, możemy powiedzieć, że też są Polakami… Oczywiście w tym momencie żartuję, ale ten przykład łatwo pokazuje, jak trzeba uważać, wysuwając podobne tezy odnoszące się do kwestii narodowych…

Przejdźmy zatem do meritum. 22 stycznia 1412 roku w Krakowie odbył się ślub księżniczki Cymbarki, córki księcia mazowieckiego Siemowita IV i zarazem starszej siostry księżniczki Eufemii, która w listopadzie tego samego roku została żoną księcia cieszyńskiego Bolesława I. Cymbarka wyszła za mąż za księcia austriackiego Ernesta Żelaznego, syna Leopolda III i Viridis Visconti, księżniczki mediolańskiej. Wtedy ród Habsburgów był zaledwie na początku swojej potęgi, jednak Ernest Żelazny i Cymbarka stali się protoplastami późniejszych cesarzy rzymskich i cesarzy Austrii.

Cymbarka słynęła z piękności i siły. Jak wynika z zachowanych źródeł była podziwiana przez sobie współczesnych. Podobno też rękoma gniotła orzechy, wyciskając z nich olej, i wbijała gwoździe, a także łamała podkowy gołymi rękoma… Przynajmniej tak piszą o niej austriackie kroniki. Wygląda na to, że mamy tutaj do czynienia, nie z subtelną, wręcz baśniową księżniczką, a niezwykle silną i mocną kobietą.

Cymbarka urodziła Ernestowi dziewięcioro dzieci: Fryderyka III, pierwszego cesarza z rodu Habsburgów; Małgorzatę, żonę księcia saskiego Fryderyka II; Albrechta VI; Aleksandrę; Rudolfa; Leopolda; Katarzynę, żonę margrabiego Badenii Karola I; Annę i Ernesta.

Potomkowie Cymbarki mazowieckiej rządzili przez kilka stuleci nie tylko Księstwem Cieszyńskim, ale nieomal całą Europą.